Všichni královéhradečtí strážníci dostanou neprůstřelné vesty. Jako první v Česku!

Všichni královéhradečtí strážníci dostanou neprůstřelné vesty. Jako první v Česku!

3430
Sdílejte

Všichni městští strážníci v Hradci Králové, dostanou jako první v Česku neprůstřelné vesty. V poslední době totiž roste v kraji počet případů, kdy je někdo ohrožuje zbraní. Zatím měli policisté k dispozici pouze několik kusů neprůstřelných vest, které byly nepraktické a těžké. Oblékali je pouze ve vážných situacích. Těžkou neprůstřelnou vestu strážník bez pomoci neobleče a zloděje v ní jen tak nedohoní. Jenže útočníky se zbraněmi potkávají stále častěji i běžné hlídky na ulici nejen v centru Hradce Králové.

V létě střílel mladík na nábřeží plynovou pistolí, ale to dopředu nevíte. Na ubytovně zase pobíhal muž s nožem a chtěl napadat ostatní lidi,“ uvedl pr ČT strážník Miroslav Hořčica hodnocení nebezpečných situací.

Nové vesty mají vložku proti útokem nožem a zastaví běžnou pistolovou ráži

Lehké neprůstřelné vesty proto nově dostanou všichni strážníci. Budou skryté pod uniformou a strážníci je budou nosit při každé službě. „Vesta má vložku proti prořezu nebo propichu nožem, plus zastaví běžnou pistolovou ráži,“ popsal policejní instruktor přípravy strážníků. Těžké vesty jsou schopny v místě ochranných plátů zastavit i výstřel ze samopalu.

3 nebo 12 kilo? Rozdíl k nezaplacení

Běžná neprůstřelná vesta váži okolo 12 kilo. Nově pořizované vesty v takzvané lehké variantě pouze necelá 3 kila. Umožní strážníkům běžný pohyb při výkonu jejich služby po území města Hradec Králové. Stovka lehkých vest vyjde radnici na 620 tisíc korun. 

V roce 2016 čelili hradečtí strážníci více než šedesáti přímým útokům a proti 117 pachatelům museli zasáhnout silou.