Na provoz ztrátových oddělení nemocnic kraj hodlá poslat 236 milionů korun

Na provoz ztrátových oddělení nemocnic kraj hodlá poslat 236 milionů korun

2656
Sdílejte

Královéhradecký kraj letos plánuje vyplatit svým nemocnicím vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby v celkové výši 236 milionů korun. K již schváleným 140 milionům se přidá druhá část ve výši 96,2 milionu korun, kterou v pondělí schválila rada kraje. Tuto část platby musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

„Na konci loňského roku zastupitelé schválili vyrovnávací platby nemocnicím ve výši 140 milionů korun. Nyní rada doporučila zastupitelstvu schválit další část úhrady závazku veřejné služby ve výši 96,2 milionu korun. Jsou to finanční prostředky určené na částečnou úhradu ztrát oddělení, která ekonomicky neprofitují. Jedná se například o internu, chirurgii, LPS, onkologii, pediatrii nebo psychiatrii,“ informoval náměstek hejtmana Aleš Cabicar odpovědný za oblast zdravotnictví.

Částku přesahující 236 milionů korun si rozdělí čtyři subjekty:

• Oblastní nemocnice Náchod (114 milionů korun) – spadají pod ní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, v Broumově, v Jaroměři, poliklinika v Opočně a ambulance v Novém Městě nad Metují

 Oblastní nemocnice Jičín (59 milionů korun) – spadá pod ní nemocnice v Novém Bydžově

• Oblastní nemocnice Trutnov (48 milionů korun)

• Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem (15 milionů korun)

„Hospodaření nemocnic je v současnosti negativně ovlivněno nouzovým stavem a šířením onemocnění COVID-19. Nemocnice musely pozastavit provádění plánovaných operací, které pro ně představují značnou část příjmů. To se ale týká celého zdravotnictví,“ doplnil náměstek Cabicar.

Smlouvy o závazku veřejné služby kraj uzavřel s nemocnicemi v roce 2016 na období 10 let. Výši a rozdělení vyrovnávací platby schvaluje zastupitelstvo kraje na návrh zdravotnického holdingu a na základě žádosti samotných nemocnic. V roce 2019 kraj takto svým nemocnicím vyplatil 280 milionů korun.

zdroj: KHK