Vánoční nadílka pro Královehradecké krajské hasiče, dostali novou zásahovou techniku

Vánoční nadílka pro Královehradecké krajské hasiče, dostali novou zásahovou techniku

921
Sdílejte

Profesionální hasiči si ve čtvrtek 20. 12. slavnostně převzali devět nových zásahových vozidel, kontejner pro nouzové zastřešení a pořízeny byly také nové sady pro stabilizaci a bateriové vyprošťovací zařízení. Náklady na pořízení nové techniky jsou v celkové výši 66,5 milionu korun včetně DPH. Většinu pokryly dotace z Evropské unie či Fondu zábrany škod, ale na financování se podílel také Královéhradecký kraj, město Hradec Králové a státní rozpočet.

Novou zásahovou techniku a speciální prostředky, které budou používány při záchraně  života, zdraví a majetku občanů celého kraje a česko-polského pohraničí, si převzali dnes hasiči z Královéhradeckého kraje na centrální stanici v Hradci Králové. Aby se nejen v nových vozech vrátili vždy z každého zásahu bezpečně zpět na stanici jim popřál krajský ředitel HZS KHK brig. gen. František Mencl i hejtman Jiří Štěpán. Slavnostního předání se dále zúčastnili služební funkcionáři HZS Královéhradeckého kraje, představitelé samospráv, dodavatelé techniky a další hosté. Nové vozy se nyní rozjedou na stanice HZS po celém kraji.

Nově pořízenou technikou zajišťujeme převážně obnovu současné požární techniky. Vozy, které slouží nyní profesionálním hasičům dnes a za které máme náhradu, budou předány bezúplatně jednotkám požární ochrany obcí,“ uvedl při slavnostním předání ředitel krajských hasičů brig. gen. František Mencl.

Mezi nově pořízenými vozy a speciálními prostředky byl automobilový žebřík AZ 42 Magirus, dva rychlé zásahové automobily, tři technické chemické automobily, tři cisternové automobilové stříkačky CAS 30, kontejner pro nouzové zastřešení včetně kontejnerového nosiče, dvě sady pro stabilizaci výkopů a bateriové vyprošťovací zařízení.

Celková hodnota pořízené techniky je v součtu asi 66,5 milionu korun včetně DPH. Většinu pokryly dotace z Evropské unie či Fondu zábrany škod, ale na financování se nemalou částkou podílel také Královéhradecký kraj, město Hradec Králové a státní rozpočet.


Více o nové zásahové techniceNová zásahová technika HZS Královéhradeckého kraje

 

AZ 42 Magirus

Umístění: Stanice Rychnov nad Kněžnou

Náklady na pořízení: 20,5 mil. Kč(Pořízeno ze státního rozpočtu v rámci investičního programu „Rozšíření strategické průmyslové zóny Solnice-Kvasiny a zlepšení veřejné infrastruktury v Královéhradeckém kraji“.)

Dodavatel: FIREFIGHTING TECHNOLOGY INT. s.r.o.

O technice: Plně automatický automobilový žebřík s pracovní výškou 42 metrů se zalamovací sadou je postaven na podvozku Iveco Magirus. Nasazení této techniky najde uplatnění zejména při požárech, likvidaci živelných pohrom a technických zásazích s nutností využití výškové techniky. Vzhledem k rozloze a členitosti průmyslové zóny je zalamovací sada ideálním řešením. Velkou výhodou této sady je zlepšení dosahu techniky do hůře dostupných míst, např. za římsy a hrany střech.

 

Kontejner pro nouzové zastřešení vč. kontejnerového nosiče

Umístění: Stanice Trutnov

Náklady na pořízení: 2,2 mil. Kč

(Pořízeno z evropského programu IROP MV-generálním ředitelstvím HZS ČR.)

Dodavatel: KOBIT spol. s.r.o.

O technice: Kontejner slouží k nouzovému zastřešení budov, přičemž ve výbavě je kromě prostředků pro práci se dřevem i samotná výdřeva, krycí plachty a motorové pily. Kontejner je pro potřeby okamžitého nasazení umístěn na kontejnerovém nosiči Scania.
2x vozidla RZA

Umístění: Stanice HK-Pražská a Jičín

Náklady na pořízení: celkem 4,6 mil. Kč

(2,2 mil. Kč dotace Královéhradeckého kraje, 2,3 mil. Kč dotace města Hradec Králové, 0,1 mil. Kč státní rozpočet.)

Dodavatel: THT Polička s.r.o.

O technice: Rychlý zásahový automobil na podvozku Volkswagen Transporter s pohonem obou náprav a automatickou převodovkou je určen především k prvotnímu zásahu u dopravních nehod a jiných technických událostí (např. otevírání bytů, vyprošťování osob z výtahů apod.). Vozidlo pořízené z prostředků města Hradec Králové je navíc vybaveno automatizovaným externím defibrilátorem.

 

3x TA chemický

Umístění: Stanice Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov

Náklady na pořízení: celkem 17 mil. Kč

(Pořízeno v rámci projektu Interreg V-A Česká republika – Polsko, Bezpečné pohraničí, dotace ve výši 85 %.)

Dodavatel: THT Polička s.r.o.

O technice: Technický automobil chemický umístěný na podvozku Iveco Daily 4×4 s plně automatickou převodovkou poslouží zejména k náhradě dosluhující kontejnerové techniky. Automobil na místo zásahu přiveze prostředky pro likvidaci úniků nebezpečných látek, zásobu dýchací techniky a protichemických oděvů, dekontaminační sprchu a mnohé další. Zadní část vozidla je pro větší variabilitu osazena zvedacím čelem a je uzpůsobena pro převoz dvou kontejnerů (klecí) s další výbavou. V tom spočívá výhoda širšího pole využití vozů.

 
3x CAS 30

Umístění: Stanice Vrchlabí, Nový Bydžov, Hořice

Náklady na pořízení: 20,6 mil. Kč

(Pořízeno z Fondu zábrany škod.)

Dodavatel: THT Polička s.r.o.

O technice: Cisternová automobilová stříkačka CAS 30 na podvozku Tatra T815 je určena pro hasební zásah z vlastních nádrží či vnějšího zdroje. Lze ji využít i k dopravě velkého množství vody na místo zásahu.

 

Sady pro stabilizaci výkopů a budov

Umístění: Stanice Jičín a Náchod

Náklady na pořízení: 619,5 tis. Kč

(Pořízeno z Fondu zábrany škod.)

Dodavatel: ZHT Group s.r.o.

O technice: Stabilizační sada je využitelná u událostí typu technické záchrany, jakou je například záchrana zavalených a zasypaných osob v budovách a výkopech či stabilizace staticky narušených konstrukcí. Další možností je pak stabilizace vozidel při dopravních nehodách osobních a nákladních vozidel.

 

Bateriové vyprošťovací zařízení

Umístění: Stanice HK- Pražská

Náklady na pořízení: 899 tis. Kč

Dodavatel: Luing Pyrex, spol s.r.o.O technice: Zařízení poslouží jako náhrada stávajícího, přičemž bateriové provedení je prvním tohoto typu u profesionálních hasičů v Královéhradeckém kraji. Velkou výhodou tohoto zařízení je vysoká mobilita bez nutnosti používání dalších hadic. Díky bateriovému provedení je možno samostatné nástroje donést i do nepřístupného terénu náspů a svahu v okolí silnic a dálnic. Sada je ve složení nůžky, rozpínák a rozpěrný válec.

zdroj: HZSKHK