V Poličce explodovaly tuny střelného prachu

V Poličce explodovaly tuny střelného prachu

2329
Sdílejte

Dnes ráno patrně vybuchl další sklad munice. Tentokrát v Bořinách u Poličky, kde jsou umístěny mezisklady munice určené k demontáži a zneškodnění. Podle svědků z místa stoupal více než stometrový plamen.

Výbuch nastal v půl osmé ráno a redakci TN.cz ho potvrdila řada svědků. Podle nich dosahoval bezprostředně po explozi sloup ohně do výšky až 100 metrů. Výbuch byl tak silný, že odhodil střechu haly o velikosti 100 x 50 m na padesát metrů daleko.

Na místo se sjíždějí hasičské jednotky ze širokého okolí. Povoláno jich bylo zatím osm. Na místě výbuchu byli lehce popáleni dva zaměstnanci. Další zranění nebo mrtví nejsou hlášeni. Informace potvrdila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková a mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová.

„Muselo to být dost silné. Oheň stoupal z doliny za lesem. Ten první silný plamen trval asi dvě tři minuty. Potom už z místa exploze vycházel asi hodinu černý dým,“ popsal událost TN.cz jeden z očitých svědků.

„Zřejmě došlo k explozivnímu zahoření delaborovaných nebo skladovaných výbušnin, ale ne munice. To by došlo k detonaci,“ dohaduje se svědek.

Podle prvotních informací mladší zraněný muž utrpěl lehké popáleniny na rukou a ošetřují ho lékaři na chirurgické ambulanci v Poličce. Starší muž, zhruba ve věku 65 let, má rovněž lehké popáleniny, do pěti procent povrchu těla, záchranáři jej odvezli na chirurgii v Litomyšli, řekla mluvčí záchranné služby Helena Škuligová.

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na produkci ručních granátů a dělostřeleckého střeliva.

V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.
Zdroj: TN.cz