Telefon v ruce při řízení vozidla je přestupkem – 80 hříšníků během...

Telefon v ruce při řízení vozidla je přestupkem – 80 hříšníků během jediného dopoledne v Hradci Králové

1811
Sdílejte
sdr

V průběhu dnešního dopoledne Policie ČR  v Hradci Králové na celkem třech pevných stanovištích na hlavních tazích metropole zaměřili na řidiče, kteří porušují zákon tím, že drží během jízdy v ruce hovorové zařízení. Na toto protiprávní jednání jsme se zaměřili výhradně a zastavovali jsme na stanovištích jen ty řidiče, které předsunutá hlídka spatřila a informaci o „volajícím řidiči“ ihned předala na kontrolující stanoviště. Akce se účastnilo téměř 20 policistů nejen dopravní policie. Jen během prvních dvou hodin jsme zjistili několik desítek řidičů, kteří buď telefonovali, psali zprávu… nebo z jiného důvodu drželi za jízdy v ruce hovorové zařízení. Nutno podotknout, že „obyčejné telefonování“ dle průzkumů není tak nebezpečné jako například psaní zpráv, či jiná aktivní komunikace na sociálních sítích, kdy řidič bedlivě sleduje displej místo silničního provozu.

Jen za minulý rok z celkového počtu 5.163 nehod stálo za příčinou v 703 případech právě plné nevěnování se řízení za jízdy vozidlem. Při těchto nehodách tedy zbytečně zemřely dvě osoby a dalších 160 jich bylo zraněno na úkor nepozornosti.
Dnes jsme dokonce kontrolovali jednoho řidiče, který nejen že telefonoval, resp. v jedné ruce držel telefon, ale i druhou rukou svačil. Potom co si všiml hlídky, svůj telefon okamžitě odhodil, zastavil a dělal, že pouze jí. Však i tento řidič, stejně jako všichni ostatní byl vyřešen příkazem na místě (pokutou), která může být na místě uložena do výše 1.000 korun, správní orgán může udělit za toto jednání finanční postih 1.500 – 2.500 korun a v obou případech 2 body.

Celkově jsme dnes zjistili 78 řidičů, kteří se dopustili přestupku, z nichž naprostá většina právě „držela v ruce telefon“, jeden řidič měl vystavenou blokaci řidičského průkazu a to kvůli „vybodování“ a několik řidičů jelo bez bezpečnostních pásů. Samozřejmostí při kontrole byla i dechová zkouška, která u žádného z řidičů nezjistila přítomnost alkoholu v dechu.
V daných kontrolách, které provádíme průběžně, hodláme v Královéhradeckém kraji pokračovat a to nejen v obcích, ale i mimo ně nejen na hlavních tazích. Nutno podotknout že velkým pomocníkem při odhalování přestupků jsou moderní dalekohledy, které umožní dohlédnout a zadokumentovat přestupek až na několik stovek metrů.

mjr. Bc. Jan Čížkovský

sdr
sdr
cof
cof

sdr
sdr

sdr