Stavba fotbalového stadionu za 605 milionů schválena

Stavba fotbalového stadionu za 605 milionů schválena

1843
Sdílejte

Je rozhodnotu! Stavba za 605 milionů, byla na zastupitelstvu schválena. Zastupitelé Hradce Králové se rozhodli pokračovat v přípravě stavby fotbalového stadionu. Podle některých nemá ale plán náměstka Jiřího Bláhy z ODS nemá šanci. Projekt má totiž mnohé nedostatky. Záměr tak může narazit u stavebních firem.

Zástupci města se nakonec rozhodli pro pokračování a pro zvýšení částky z původně plánovaných 550 milionů maximálně na 605 milionů korun.
Pro hlasovali všichni přítomní členové koalice, komunista Lubomír Štěpán a tři členové opozičního HDK, za jehož vládnutí se projekt v Hradci Králové připravoval. Proti záměru nebyl nikdo, ostatní se jen zdrželi. Ti chtěli dát jasně najevo, že stavbu stadionu neblokují. Téma je horkým bramborem, nejedno volební období v Hradci Králové.

Bouřlivá atmosféra před hlasováním

Z hlediště se několikrát ozvaly nelichotivé vzkazy naštvaných voličů, kteří na nový stadion čekají už od 90. let. „Styďte se, kam jste to dotáhli! Všichni do jednoho se styďte! Jen žvaníte!“ křičel jeden z přihlížejících. „Tohle je už dvacet let, co to děláte! Neděláte nic, my budeme čekat dál!“ ozval se další.

Navíc hrozí, že řada chyb v projektu zůstane a budou se řešit až ve fázi výběru stavební firmy. I to by mohlo přípravu stavby stadionu opozdit, protože v takovém případě bude třeba prodloužit termín pro výběrové řízení.

Změny, které by rizika dostatečně eliminovaly, jsou možné pouze v případě výraznějšího zásahu do projektové dokumentace. Bylo by nutné změnit územní rozhodnutí a stavební povolení,“ varoval kolegy před zasedáním zastupitel Aleš Dohnal (Piráti).

Opraví projektanti dokumentaci?

Jedním z dalších problémů je nastavení předpokládaných termínů. Zastupitelé měli původně hlasovat, že rozhodnou o tendru na zhotovitele v květnu. Jenže v tu dobu by musela být hotová i oprava dokumentace. To však nyní nelze zaručit, když není zřejmé ani to, zda projektanti chyby, které podle zastupitelů a města Hradce Králové obsahuje, uznají.

Potřebujeme na VPÚ Deco tlačit, aby nám projektovou dokumentaci opravil co nejdřív,“ vysvětlil Lubomír Štěpán (KSČM), který je členem pracovní skupiny pro stavbu stadionu.
Závazný termín měl být vějičkou na voliče, že se stavba kvůli úpravám projektu příliš nezdrží. Zastupitelé ho však z usnesení na poslední chvilku vyškrtli. Klidně se může stát, že plánované vypsání soutěže se místo očekávané poloviny roku o několik měsíců posune.

Bude stavba opravdu „jen“ za 605 milionů?

Dosavadní otazníky hrozily prodloužením přípravy před samotnou stavbou, ten další ji může zcela zhatit. Jde o maximální cenu, kterou zastupitelé odhlasovali. O deset procent na 605 milionů korun ji sice zvedli, ale ani to stačit nemusí. Podle posudku společnosti TÜV Nord se ale může ve skutečnosti cena vyšplhat až na 742 milionů.

Hradecká radnice ale doufá, že některá ze stavebních firem její cenu akceptuje. Zvýšení sice odpovídá údajům o nárůstu cen ve stavebnictví podle Českého statistického úřadu, ale vychází z toho, že původní nacenění bylo správné, což posudek vyvrátil.
Pokud město cenový strop dodrží, může se dostat do stejné situace jako dříve Královéhradecký kraj, který musel kvůli nezájmu firem zrušit hned několik výběrových řízení.

Pokud by se naplnily černé scénáře, tedy průtahy při opravě projektu a při soutěži na zhotovitele, a zastupitelé by nakonec současný projekt opustili, město by mohlo ztratit další rok. Politici přitom potřebují stavět nejpozději v roce 2022. V tom roce jsou totiž další komunální volby.