S ochranou v domovech pro seniory pomohou oxymetry

S ochranou v domovech pro seniory pomohou oxymetry

2610
Sdílejte

Královéhradecký kraj intenzivně zásobuje domovy pro seniory ochrannými pomůckami. Nově pro ně nakupuje také oxymetry, které jsou účinnější v rozpoznávání možných příznaků nákazy koronavirem než teploměry.

„Chráníme naše seniory, jak jen můžeme. Ochrannými pomůckami a testy zásobujeme nejen krajské organizace, ale i zařízení jiných subjektů, která poskytují sociální služby,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Královéhradecký kraj k 14. dubnu dodal do lůžkových zařízení poskytujících sociální služby téměř 372 tisíc roušek, přes 66 tisíc respirátorů, 237 ochranných obleků, přes 76 tisíc rukavic, přes 3 tisíce ochranných brýlí a 120 obličejových štítů. Tyto ochranné pomůcky pocházejí ze státních dodávek a výraznou část z nich nakoupil sám kraj. Zároveň do zařízení rozvezl 40 400 testovacích sad a všichni zaměstnanci postupují testování na COVID-19.

Vedení Královéhradeckého kraje také postupně vybavuje všechna pobytová zařízení poskytující sociální služby oxymetry. Malý přístroj, který se nasazuje na prst, slouží k měření saturace hemoglobinu kyslíkem v arteriální části krevního řečiště. Díky němu je možné odhalit možné příznaky nákazy koronavirem účinněji, než měřením teploty.

„Pro boj s koronavirem máme připravené i pohotovostní baličky, které obsahují dva respirátory, ochranný oblek, dva páry ochranných rukavic a štít. Tyto balíčky jsou rozmístěny v hlavních zařízeních sociální služby po kraji a na krajském úřadě je uložena pohotovostní záloha, odkud jsme je schopní okamžitě distribuovat na potřebná místa,“ doplnil hejtman Štěpán.

Radní Královéhradeckého kraje již dříve schválili uvolnění 35 milionů korun pro poskytovatele sociálních služeb na odměny pracovníků, kteří by se starali o klienty v zařízeních stižených koronavirem. V současnosti se v žádném krajském domově pro seniory nákaza COVID-19 nevyskytla.

zdroj: KHK