Profesionální hasiči ve Vrchlabí se dočkali nové stanice, po 40 letech. Objekt...

Profesionální hasiči ve Vrchlabí se dočkali nové stanice, po 40 letech. Objekt s nimi sdílí zdravotničtí záchranáři.

2712
Sdílejte

Za přítomnosti náměstka ministra vnitra Jiřího Zmatlíka, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR brig. gen. Drahoslava Ryby, zastupitele Královéhradeckého kraje Zdeňka Ondráčka, starosty města Vrchlabí Jana Sobotky a dalších významných hostů byl dne 7. ledna 2016 slavnostně otevřen nový objekt stanice Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a střediska Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje ve Vrchlabí.

Objekt bývalého Celního úřadu na západním okraji města ve Valteřické ulici byl rekonstruován na dvoupodlažní budovu HZS Královéhradeckého kraje, ke které byly přistavěny garáže pro šest výjezdových vozidel. Součástí komplexu je navazující třípodlažní budova střediska ZZS Královéhradeckého kraje s garážemi pro čtyři velké sanitní vozy.

Vrchlabští profesionální hasiči se po více jak 40 letech dočkali nové a moderní stanice, která jim nabízí prostředí s kompletním sociálním zázemím, ale také s multifunkčním hřištěm s cvičnou věží a cvičným schodištěm pro tělesnou přípravu. Součástí výjezdových garáží je také stavebně oddělený mycí box pro údržbu techniky.

Starý objekt v Husově ulici, který do této doby využívali hasiči, byl ve špatném technickém stavu a bylo nutné hledat řešení dané situace.

Ve starém areálu se propadala kanalizace k septiku a problémem byl i samotný výjezd vozidel z garáží kvůli úzké ulici,

uvedl ředitel HZS Královéhradeckého kraje plk. František Mencl.

Kompletní zázemí v novém areálu našli také zdravotničtí záchranáři. Ti doposud měli pronajaté provozní prostory v Česko-německé horské nemocnici Krkonoše.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má v současné době ve Vrchlabí dislokovány dvě výjezdové skupiny – Rychlou lékařskou (RLP) a Rychlou zdravotnickou pomoc (RZP). Nepřetržitě je tak ve službě pět našich zaměstnanců.

Dispoziční řešení zázemí pro naše posádky, včetně garáží, dlouhodobě neodpovídalo požadavkům na takovýto typ pracoviště. Komplikovaný byl rovněž rychlý výjezd sanitek na zásah z areálu nemocnice. Nejen z těchto důvodů vítáme možnost přesunutí naší vrchlabské základny do nového areálu.

Očekáváme od něj nejen zlepšení podmínek pro práci záchranářů a významné zvýšení bezpečnosti pro všechny zúčastněné, ale také nižší provozní náklady,

vysvětluje ředitel ZZS Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.

Na financování projektu nové stanice HZS a střediska ZZS v celkové hodnotě přesahující 59 milionů korun se podílel stát a částkou 18,8 milionů korun přispěl Královéhradecký kraj. Projektovou dokumentaci výstavby připravil ATIP, a.s., a výstavbou pak byla na základě výběrové řízení pověřena společnost Metrostav a. s.

Stavba byla zahájena v červnu 2014 a dokončena v listopadu 2015.

por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradeckého kraje

Bc. Ivo Novák
tiskový mluvčí
ZZS Královéhradeckého kraje

Mgr. Robert Gruzovský
útvar vztahů k veřejnosti
Metrostav a.s.

hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-13 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-12 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-11 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-10 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-9 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-8 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-7 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-6 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-5 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-4 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-3 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-2 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letech-1 hasicsky-zachrany-sbor-vrchlabi-nova-budova-po-40-letechhasiči