Policejní auta dostala kamery i GPS, moderní vybavení zrychlí zásahy

Policejní auta dostala kamery i GPS, moderní vybavení zrychlí zásahy

3088
Sdílejte

Téměř každé policejní auto v Královéhradeckém kraji, na které na silnici narazíte, je nově vybavené nejmodernějším lokalizačním a kamerovým systémem.

Policejní centrála bude mít díky tomu v přímém přenosu přehled o všech 157 služebních vozidlech, které se po Kralovéhradeckém kraji pohybují. Moderní vybavení policistům pomůže při práci v terénu, kamerové záznamy poslouží i jako důkaz.
„Naše koordinace a jednotlivé zásahy by tím měly být rychlejší a efektivnější,“ říká ředitel krajské policie Martin Červíček pro idnes.cz.

Vybavení, které stálo 20 milionů, zaplatila z větší části Evropská unie, ta uhradila konrétně 17 milionů. Auta mají nově radiostanice s GPS, navigaci, kamery a videoservery pro záznamy dat nebo počítače s monitorem.
„Operační důstojník vidí na mapě všechny vozy, takže je schopen se rozhodnout, kdo nejrychleji zasáhne a proč. Kamerové záznamy nám budou sloužit i jako důkazní materiál, a to například i v situacích, kdy někdo podá na kroky policejní hlídky stížnost,“ dodal Červíček pro server idnes.cz.
Doposud se policie koordinovala hlavně pomocí vysílaček nebo v krajním případě pomocí mobilních telefonů.

Nové počítače, které policie dostalausnadní policistům také přístup do informačních systémů. Budou si tak moci člověka snadněji a rychleji „proklepnout“ a zjistit, zda se po něm například nepátrá nebo zda už dříve nebyl trestně stíhán. Z kamer, které snímají, co se děje před a za vozidlem, budou policisté pořizovat záznamy, které mohou později vyhodnotit a využít v případě řešení přestupků.

„Záznam využijeme například pro zachycení častých dopravních přestupků, jako je zakázané předjíždění, jízda na červenou a v dalších případech,“ uvedl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský pro idnes.cz.

Projekt policie připravovala od roku 2011, nové vybavení zaváděli technici do všech aut od dubna 2015.

Foto: MAFRA

policejni-auto-kamera-1 policejni-auto-kamera