Oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice pořídilo z daru Nadačního fondu pro rozvoj...

Oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice pořídilo z daru Nadačního fondu pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska nový izolátor

3688
Sdílejte

Množství vzorků na přítomnost koronaviru, které laboratoře Nemocnice Pardubického kraje zvládnou za den otestovat se blíží tisícovce. Po Pardubické nemocnici už totiž disponuje novým přístrojem – izolátorem i Litomyšlská nemocnice, a laboratoře jsou tak připraveny i na případné další vlny nákazy. Finance na zakoupení přístroje poskytl Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska.

Pozitivním vedlejším „efektem“ koronavirové pandemie je i vlna obrovské solidarity, která se zvedla mezi lidmi. Pomáhají si jednotlivci, společnosti i města. „Nemocnice Pardubického kraje se v polovině března připojila do sítě laboratoří testující na přítomnost koronaviru. Složitý proces naše laboratoře řešily bez přístrojového vybavení a v první fázi izolovaly genetickou informaci viru ručně. Litomyšlský nadační fond se rozhodl přispět právě ke zrychlení procesu a zainvestovat pořízení vhodné technologie do Litomyšlské nemocnice. Za jejich pomoc jim velmi děkujeme,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Litomyšlská laboratoř měla k dispozici malé zařízení, které dokázalo za hodinu izolovat asi šestnáct vzorků. „Tato kapacita samozřejmě vůbec nevyhovovala a poptávka byla obrovská, kromě techniky jsme tak využívali i ruční izolaci. Manuální práce s infekčním materiálem ale vyžaduje velkou opatrnost a vždy je třeba počítat s rizikem. Nový izolátor tak pomůže nejen zvýšit rychlost vyšetřování vzorků, ale také bezpečnost při práci s vysoce infekčním materiálem,“ doplnila primářka Oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice Jana Janečková.

 „Rádi jsme za Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska pomohli, není to pouze naše zásluha, protože na izolátor se složila řada dárců z našeho regionu, ať už se jednalo o firmy, města i občany. Moc všem děkuji za jejich pomoc a doufám, že zařízení bude v naší nemocnici dlouho a dobře sloužit,“ uvedl starosta města Litomyšl Daniel Brýdl.

Testování na vlastní náklady

Před pořízením obou izolátorů byly laboratoře v Pardubické a Litomyšlské nemocnici schopné testovat kolem tří set vzorků za den. Nyní by to mohlo být až osm set vzorků. Laboratoře tak budou mimo jiné připraveny na případné další vlny nákazy. Volnou kapacitu dnes využívají samoplátci. „Počet pacientů, kteří mají příznaky onemocnění COVID-19, a které je proto potřeba testovat, se v poslední době snížil, řada lidí však potřebuje osvědčení o negativním testu pro výkon svého povolání, například pro cestu do zahraničí. Nemocnice Pardubického kraje tak na svých odběrových místech v Litomyšli a v Pardubicích nabízí také možnost uhradit test z vlastních zdrojů. Výsledky vydáváme i s formulářem potvrzeným lékařem, není tak potřeba navštívit kvůli administrativě svého praktického lékaře,“ vysvětlil Tomáš Gottvald.

Laboratoře jako součást chytré karantény

Kapacity laboratoří a odběrových míst se dnes monitorují v rámci projektu chytrá karanténa. Jak odběrová místa, tak laboratoře musejí dvakrát denně hlásit aktuální stav a celý systém je připravený k aktivaci v momentě, kdy to bude epidemiologická situace vyžadovat.

zdroj: Pardubický kraj