Od 4. 5. 2020 hradecká MHD mění způsob odbavení cestujících

Od 4. 5. 2020 hradecká MHD mění způsob odbavení cestujících

3354
Sdílejte

Od pondělí 4. 5. 2020 se ve vozech hradecké MHD otevírají přední dveře a znovu se spouští prodej jízdenek u řidiče.

Od pondělí 4. května 2020 budou autobusy hradecké MHD na základě dohody s Magistrátem města Hradec Králové opět otevírat přední dveře a je možný tedy vstup a výstup těmito dveřmi a řidiči cestující mohou tak odbavit i doplňkovou formou prodeje jízdenek. Skončí tak jedno z dílčích mimořádných opatření, které DPmHK 14. 3. 2020 přijal kvůli zabránění možnému šíření onemocnění COVID-19. Cestující jsou však i nadále povinni dodržovat další preventivní opatření.

Samotné zpětné přemontování znehodnocovačů papírových jízdenek ke kabině řidiče od prostředních dveří a změna přepáskování (ohraničení předních sedadel pro bezpečnost řidiče) vozidel se cestujících přímo ve vozech MHD nedotkne, protože je naplánováno na období od 1. do 3. 5. 2020. Bezpečnostními páskami se zahradí po obou stranách sedadla v přední části vozu, aby cestující jen prošel a usedl dál od řidiče.

Obnovení tohoto způsob odbavení je možné realizovat i díky osobní odpovědnost veřejnosti při používání ochranných pomůcek a dodržování všech preventivních hygienických opatření.

Cestování ve vozech MHD je i nadále možné tak pouze se zakrytým nosem a ústy pomocí ústenky, roušky, respirátoru, šály, šátku, doma vyrobenou alternativou či jinou alternativou, která plní tuto funkci. Doporučujeme Vám také používat rukavice. Dodržujte také prosím – pokud to lze – dostatečný odstup od ostatních cestujících a to jak ve vozech MHD, tak na zastávkách.

Zároveň upozorňujeme, že MHD není provozována bezplatně a tak i nadále našim cestujícím doporučujeme maximálně využívat možnost elektronického bezhotovostního a bezkontaktního nákupu jízdních dokladů a to například formou Mobilní jízdenky – SMS (návod je uveden na označnících zastávek a to i ve výňatku z TARIFU MHD) a na https://www.dpmhk.cz/14/Mobilni_jizdenka_SMS/ či mobilní aplikace HopOn, kterou je možné si stáhnout zdarma na Google Play či App Store – více na https://www.dpmhk.cz/hopon/, popř. je možné si pořídit Městkou kartu, která může nosit informaci o zakoupené časové jízdence nebo plnit funkci elektronické peněženky ze které lze hradit jednotlivé jízdné při vstupu do vozidla. Funkce elektronické peněženky je nezávislá na časové jízdence. Městskou kartu si můžete nabít v některém z našich samoobslužných prodejních automatů či již pět let pomocí on-line internetového bankovnictví (e-shopu) – více na: https://www.dpmhk.cz/18/Dobijeni_karty/

V případě opravdové nutnosti platby jízdného ve vozu MHD v hotovosti prosíme, aby cestující měli k dispozici pokud možno přesnou částku a zamezilo se tak většímu pohybu (vracení) finanční hotovosti mezi řidičem a cestujícími. Současně prosíme, aby cestující byli při kontrole jízdních dokladů revizory jim nápomocni jasnou a viditelnou formou předložení těchto dokladů a neohrožovali zbytečnou a časově delší manipulací sebe i naše pracovníky.

MHD v Hradci Králové je organizovaná až do odvolání v režimu podle prázdninového jízdního řádu, tzn. v jízdních řádech platí v pracovních dnech druhý sloupec nazvaný „Pracovní den – omezení dopravy MHD“.

Až do odvolání je také stále pozastaven provoz nočních linek č. 51, 52, 53 a 54.

Stejně tak i nadále platí zrušení poptávkového samoobslužného systému otevírání dveří vozů MHD tlačítky – řidič v zastávce vždy otevře centrálně všechny dveře.

Neplatí povinnost nástupu předními dveřmi po 19 hodině v pracovní dny a po celý den o víkendech a svátcích.

Všechny naše zákazníky vyzýváme a žádáme, aby vše, co lze uskutečnit online, či telefonicky, učinili ze svých domovů.

Buďte prosím i nadále zodpovědní a ohleduplní k sobě navzájem i k řidičům naší MHD.

zdroj: Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s.