Ochranné pláště pro nemocnice šijí vězni, ale také chráněné dílny

Ochranné pláště pro nemocnice šijí vězni, ale také chráněné dílny

2589
Sdílejte
I přesto, že jsou krajské sklady nyní relativně dobře zásobeny například jednorázovými ústenkami či ochrannými brýlemi a štíty, stále se nejen v oblasti zdravotnictví, ale i sociálních služeb nedostává dostatečného počtu ochranných plášťů či celotělových obleků. Nemocnice Pardubického kraje proto začala spolupracovat s pardubickou věznicí, která ušila první prototypy, které jsou nyní testovány. Bavlněné a opakovaně využitelné pláště nyní začíná vyrábět také společnost Medesa z Poličky. Ta již pro kraj v minulosti dodala 15 tisíc textilních roušek.

„Pardubická věznice se již na počátku pandemie zapojila do výroby ochranných štítů, ale také například textilních roušek. Ostatně místní krejčovská dílna je velmi kvalitní a běžně se v ní šije oblečení pro odsouzené ve věznicích po celé republice. Nyní je snaha o výrobu plášťů z netkané textilie. Prvních 10 kusů se již testuje v Pardubické nemocnici. Kapacita dílny při současném střihu a technologii výroby je však okolo 25 kusů, a proto je nutné hledat další možnosti,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Takovou variantou jsou bavlněné ochranné pláště na mnohonásobné využití. Ty bude v počtu dvou tisíc kusů od společnosti Medesa Polička objednávat Nemocnice Pardubického kraje a.s. „Je pravdou, že se mírně vracíme do doby minulé, ale v tuto chvíli se nám bavlněné pláště jeví jako optimální varianta, jelikož jsou na rozdíl od těch z netkané textilie využitelné opakovaně. Tyto konkrétní jsou testované na 50 pracích cyklů, čímž se samozřejmě zvyšuje ekonomická stránka jejich pořízení,“ uvedl ředitel pro zdravotní služby Nemocnice Pardubického kraje a.s. Vladimír Ninger. Podle hejtmana je důležité, že se české společnosti snaží adaptovat na stávající situaci a přicházet s novými návrhy řešení. „S Medesou jsme v kontaktu již delší dobu, protože je aktivní mimo jiné v rámci Burzy filantropie, ale také pro nás již vyrobila 15 tisíc textilních roušek, které jsme objednávali de facto hned poté, co se objevila nákaza v sousedním Rakousku. Přidanou hodnotou jak roušek, tak těchto bavlněných plášťů je nejen možnost opětovného využití, ale také to, že se jedná o český produkt, který se vyrábí převážně v chráněných dílnách,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

zdroj: Pardubický kraj