Novinky v Pardubickém kraji v roce 2016

Novinky v Pardubickém kraji v roce 2016

1896
Sdílejte
Rok 2015 byl pro Pardubický kraj rokem dopravních staveb. Těch v roce 2016 tolik nevznikne, bude pokračovat přestavba klíčové pardubické křižovatky U Trojice na průtahu městem na silnici z Hradce Králové na Chrudim.

V rpůbehu roku 2016 by měla začít výstavba prvního úseku budoucí rychlostní silnice R35 / nově dálnice D35. Ta bude dopravní alternativou přetížené dálnice D1. V Pardubickém kraji naváže na třípatrovou křižovatku v Opatovicích nad Labem, povede směrem na Vysoké Mýto, Litomyšl a dál na Orlickoústecko.

Na podzim půjdou lidé ke krajským volbám. ČSSD do nich povede hejtman Martin Netolický, lídrem lidovců bude opět jeho náměstek Roman Línek. V čele kandidátky ODS bude bývalý starosta, nyní neuvolněný místostarosta Litomyšle Michal Kortyš. Další strany své lídry dosud neoznámily.

Několik velkých zaměstnavatelů bude hledat pracovníky pro své nové závody. Ve Svitavách chce společnost INA Lanškroun dokončit výstavbu závodu na výrobu autodílů. Postupně by v něm mělo najít práci téměř tisíc lidí. Další desítky zaměstnanců by se měly uplatnit ve firmě Milacron v Poličce. Společnost Foxconn před časem ohlásila výrazné rozšíření svého závodu v Pardubicích.

Chystaný projekt s názvem Smart City počítá s revitalizací části areálu bývalé Tesly Pardubice v oblasti Zámeček o rozloze kolem 14 hektarů s náklady přes miliardu korun. Na tomto území by kromě rezidenční části měla být místa pro volnočasové aktivity, relaxační zázemí, ale hlavně technologická pracoviště. Zázemí by zde měla najít i pardubická Střední odborná škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola.

Památkáři plánují zahájení celkových oprav hradu Kunětická Hora. Rekonstrukci by mělo podstoupit západní křídlo s bývalou prvorepublikovou restaurací s dřevěnými interiéry, zpřístupněno by mělo být i severní palácové křídlo. Podmínkou je získání dotace.

České dráhy by měly počátkem roku vybrat kupce na historickou nádražní budovu v Ústí nad Orlicí. Kulturní památka stojí nevyužitá uprostřed kolejiště, cestujícím slouží nový výpravní objekt.

V kraji bude k vidění několik tradičních kulturních a zábavních akcí; Smetanova Litomyšl, Loutkářská Chrudim či Grand festival smíchu. V říjnu se koná slavný dostih Velká pardubická a plochodrážní závod Zlatá přilba.

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/364359/velky-prehled-novinek-v-krajich-podivejte-se-co-ceka-v-roce-2016-prave-vas.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy