Nová parkovací cyklověž v Hradci Králové od dnešního dne v provozu

Nová parkovací cyklověž v Hradci Králové od dnešního dne v provozu

2521
Sdílejte

Snadno a bezpečně mohou od dnešního pondělní 9. listopadu cyklisté zaparkovat svá kola před obchodním centrem Futurum. Dopoledne zde totiž otevřel v pořadí již druhý parkovací dům pro jízdní kola. První stojí u hradeckého vlakového nádraží – ten se ale bude muset kvůli demolici. Provozovatel současné věže během tříletého provozu zjistili nedostatky prototypu, které v nové verzi opravili.

„Z mého pohledu je věž jiná z osmdesáti procent oproti prvnímu cyklodomu. Dokáží zde zaparkovat vyšší kola a maminky s dětskou sedačkou je nemusí sundávat, což je velká výhoda. Celkově je zařízení rychlejší, bezpečnější i uživatelsky příjemnější například při placení nebo parkování,“ vysvětlil Rudolf Bernart, který myšlenku cyklodomu přivezl do České republiky ze své cesty po Tchaj–wanu.

Stejně jako u nádraží zaplatíte za parkovací den pětikorunu. V budoucnu by ale měla být částka dvojnásobná.

„Směřuje k tomu provoz i domu u nádraží. Každou chvíli je plný a nechtěli bychom, aby z toho byly dlouhodobé garáže pro kola. Sto padesát korun za měsíc lidi netrápí. Takže to bude takový regulační prostředek. I když bychom nejraději viděli domy zdarma, ale to by muselo zařídit město,“ zakončil Bernart.

Parkovací dům pro jízdní kola v Hradci Králové. Unikátní cyklodomy si přijede vyzkoušet delegace z Francie

Hradec Králové – Krajská metropole už není jediným městem v Evropě, které využívá unikátní parkovací systém pro jízdní kola. V Přerově totiž na konci listopadu místní cyklisté vyzkouší obdobné zařízení.

Na pondělní slavnostní otevření hradeckého cyklodomu přijíždí také delegace z Francie. „Chtějí postavit čtyři cyklodomy ve Francii, dva z nich by měly být v Paříži,“ potvrdil Rudolf Bernart, který Bike tower staví.

Ve světě by turisté mohli v budoucnu narazit na stejné věže také v Londýně či Singapuru. O cyklodomu uvažovali také organizátoři letních olympijských her v Riu de Janeiro. Tam se ovšem jednání pozastavila.

V Hradci Králové má město v plánu postavit další dva cyklodomy v areálu fakultní nemocnice a u hradecké univerzity. Přípravy se ale zastavily kvůli podání podnětu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle některých totiž bylo výběrové řízení na dodavatele netransparentní a takzvaně šité na míru. Radnice tak musí počkat na rozhodnutí úřadu.

Zdroj: deník.cz