Na boj s kůrovcem kraj pošle majitelům lesů dalších 800 tisíc korun

Na boj s kůrovcem kraj pošle majitelům lesů dalších 800 tisíc korun

2562
Sdílejte

Královéhradecký kraj hodlá v dalším kole dotačního programu podpořit vlastníky lesních pozemků, kteří se potýkají s následky kůrovcové kalamity. Na úhradu části nákladů na těžbu napadeného dřeva či výstavbu oplocenek kraj v dalším kole pošle 798 tisíc korun. Finanční podporu budou schvalovat ještě krajští zastupitelé.

„Stejně jako v loňském roce je na pomoc vlastníkům lesních pozemků k dispozici 10 milionů korun. Žadatelům jsme v letošním roce prozatím vyplatili více jak 1,1 milionu korun. Poslední částku za téměř 800 tisíc korun musí potvrdit ještě krajští zastupitelé. V tuto chvíli vyřizujeme dalších 14 žádostí. Vzhledem k blížícím se letním měsícům, kdy kůrovcová kalamita vrcholí, lze předpokládat, že žadatelé vyčerpají celkově vyšší částku než v loňském roce. Výstavbu oplocenek plánuje od poloviny letošního roku podporovat také ministerstvo zemědělství,“ řekl radní pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Královéhradecký kraj na likvidaci kůrovcového dřeva a výstavbu oplocenek v roce 2019 vyplatil přes 6 milionů korun.

Dotační program je určený pro vlastníky lesních pozemků na území Královéhradeckého kraje s výměrou do 50 hektarů. Dotace jim pokryje část výdajů vynaložených na těžbu a přiblížení napadeného kůrovcového dřeva k asanaci a na výstavbu oplocenek pro ochranu dřevin vysazených při obnově poničeného lesního porostu.

O dotaci lze požádat prostřednictvím dotačního portálu Královéhradeckého kraje. Pak žadatelé musí elektronické žádosti doručit písemně na krajský úřad. Od podání žádosti běží lhůta 90 dnů pro vyřízení a následné vyplacení finančních prostředků.

zdroj: KHK