Muzeum K-S 14 „U cihelny“ – pěchotní srub Králíky – otevírá již...

Muzeum K-S 14 „U cihelny“ – pěchotní srub Králíky – otevírá již v sobotu 30. března

2059
Sdílejte

Letošní zima skončila a nastal čas cestovat, objevovat nová místa a poznávat pohnutou historii naší země. Již tuto sobotu 30. března otevíráme po zimní pauze legendární Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ pro veřejnost.
Muzeum čs. opevnění z let 1935–1938, Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ v Králíkách je významnou památkou i pietním místem Pardubického kraje. K-S 14 „U cihelny“ je samostatný pěchotní srub těžkého opevnění, vybudovaný v roce 1936, který byl součástí rozsáhlého pevnostního systému předválečné Československé republiky. Svojí palbou měl chránit silnici z Králík do Prostřední Lipky a sousední pěchotní sruby K-S 15 a K-S 16 i pěchotní srub K-Bg-S 13. V objektu sloužili vojáci 12. roty z hraničářského pluku 6. Při nucené evakuaci a vyklízení opevnění čs. armádou se zde v noci 3. října 1938 smrtelně postřelil četař Arnošt Hrad, příslušník osádky srubu, který svoji pevnost odmítl opustit.
Přijďte se podívat na unikátní expozici o Finanční stráži 1918–48 – jediné v ČR tohoto druhu, dále do expozic o historii čs. legií, výstavbě čs. opevnění, vzniku čs. armády do r. 1938, pamětní síně četaře A. Hrada a dalších zajímavostí a dobových prostor v pevnosti.
Začínáme již tuto sobotu!

• Prohlídka Pěchotního srubu K-S 14 „U cihelny“ je ve všech jeho patrech s průvodcem a trvá asi 40 minut.
• Navštívit nás můžete každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.30 hodin.
• Najdete nás severně od města Králíky vedle areálu Vojenského muzea Králíky v Prostřední Lipce.