Lubomír Franc (ČSSD) končí jako hejtman. Kdo další půjde z kola ven?

Lubomír Franc (ČSSD) končí jako hejtman. Kdo další půjde z kola ven?

2003
Sdílejte

Už rok a čtvrt před krajskými volbami  je jasné, že Hradecký kraj bude mít nového hejtmana. V Pardubickém kraji je zatím na předpovědi příliš brzy.

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) je prvním vysoce postaveným východočeským politikem, který před blížícími se krajskými volbami oznámil odchod z postu lídra strany  na chystané kandidátce.

Chce se dál věnovat jen postu senátora. Hejtmanem je od roku 2008. „Budu do roku 2018 senátorem a chci se plně věnovat této práci,“ řekl nedávno Franc. S největší pravděpodobností se ale objeví na některém z nižších míst krajské kandidátky ČSSD.

O svém, nástupci na lídra strany na hejtmana hovořit nechtěl. „Na podzim budou probíhat okresní konference, my s tím jménem lídra kandidátky přijdeme možná během léta,“ dodal s tím, že navržený lídr poté bude žádat na okresních konferencích o podporu.

Jeho pardubický, mnohem mladší a hlavně progresivnější a populárnější kolega Martin Netolický (taktéž ČSSD) zatím drží otěže pevně v rukou. A nic nenasvědčuje tomu, že by mu v krajské ČSSD vyrůstal  výraznější sok.

Jasně vypadá situace v hradecké KSČM. Post lídra chce znovu obhajovat náměstek hejtmana Otakar Ruml. I komunisté však budou o kandidátkách pro krajské volby podobně jako ČSSD rozhodovat až na podzim, takže Ruml zatím nemá nic jisté.

Karty ale začínají rok a čtvrt před volbami poodkrývat i další partaje. Třeba Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli s hnutím Východočeši na vytvoření společné kandidátky v hradeckém kraji. O osobě lídra se chtějí domluvit na podzim. Do minulých krajských voleb kandidovali STAN společně s TOP 09, Východočeši tehdy šli do voleb s podporou hnutí ANO.

Není bez zajímavosti, že spolupráce STANu a TOP09 se rozpadá ve všech krajích. A zdá se, že ohrožena je spolupráce obou uskupení i pro příští parlamentní volby.

Ohledně aliance pro krajské volby tak osiřelá TOP09 uvažuje o ODS, aby tak vytvořily protiváhu silnému hnutí ANO, sociální demokracii a v krajích také tradičně populárním koalicím lidovců.

Zdroj: http://jicinsky.denik.cz/z-regionu/franc-konci-kdo-dalsi-pujde-z-kola-ven-20150721-hcph.html