Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám

Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám

3912
Sdílejte

Vojensko-historická akce Cihelna patří mezi významné a divácky oblíbené aktivity v Pardubickém kraji. Bohužel se stejně jako celá řada festivalů, koncertů či sportovních akcí v souvislosti s letošní pandemií koronaviru neuskuteční ve své obvyklé podobě. Pardubický kraj však ve spolupráci s Českou televizí a dobrovolníky připravuje náhradní řešení tak, aby tradice nebyla přerušena.

„Posledních několik týdnů hledáme řešení, jak zachránit letošní ročník Cihelny. Bohužel se vzhledem k neúčasti Armády ČR a omezením, která se vztahují na počty návštěvníků, nemůže Cihelna konat tak, jak ji známe. Společně s dobrovolníky jsme hledali variantu s omezeným počtem účastníků a diváků na místě, aby byly dodrženy všechny předpisy a nařízení, ale zároveň, aby se ročník mohl uskutečnit vlastně pro diváky v celé republice,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V pátek jsme si se zástupci České televize potvrdili, že mají velký zájem o konání této akce. Kromě online vysílání by měly být součástí přenosu také debaty s historiky a reportáže z Králicka. Jsem přesvědčený, že tato varianta je nejen důstojnou připomínkou 75 let od konce druhé světové války, ale také možností, jak nejen Cihelnu, ale celý náš kraj odprezentovat v celé republice,“ řekl hejtman Netolický.

Podle něj budou nyní probíhat další jednání jak s Českou televizí, dobrovolníky, tak městem Králíky. Zároveň hejtman přislíbil finanční pomoc. „V rámci jednání budeme upřesňovat finanční stránku celé akce, ale jsme připraveni se výrazným způsobem na pořádání podílet, protože se jedná jak o pokračování významné tradice, tak především o propagaci domácího cestovního ruchu,“ doplnil hejtman.

Podle Martina Ráboně, který patří mezi klíčové osoby v rámci organizace Cihelny, jsou dobrovolníci připraveni a již akci plánují. „Samozřejmě máme velkou radost, že se i přes nelehkou situaci zřejmě podaří tradici Cihelny zachovat i v letošním roce, i když trochu jinak. Musíme to však vzít jako fakt a poprat se s tím. Fanoušci vojenské historie tak nebudou ochuzeni jak o boje, tak o zajímavé debaty. Zároveň pánujeme na 15. srpna spanilou jízdu kolony vojenských vozidel. O celé trase a zastávkách nyní usilovně jednáme,“ řekl Martin Ráboň.

zdroj: Pardubický kraj