Královéhradecký kraj se připojil k výzvě k dřívějšímu otevření česko-polských hranic

Královéhradecký kraj se připojil k výzvě k dřívějšímu otevření česko-polských hranic

3792
Sdílejte

Čtyři české kraje a polské Dolnoslezské vojvodství společně vyzývají k dřívějšímu znovuotevření česko-polských hranic. Kraje žádají zrušení dopravních omezení ve stejný termín jako v případě ostatních zemí Visegrádu, Rakouska a Německa, tedy 26. května, kdy budou probíhat kontroly už jen namátkově. Podle nich není důvod pro odlišný režim pro česko-polské hranice.

Žádáme vládu ČR, aby urychleně dokončila jednání s polskou stranou o znovuotevření hranic, a to nejen kvůli přeshraničním pracovníkům, kteří v mnoha případech nenastoupili do práce z důvodu povinného testování. Vedle toho, že firmy tyto zaměstnance postrádají, chceme znovuotevřením hranic pomoci udržet česko-polské obchodní vztahy a nastartovat zdejší cestovních ruch, který je na polských turistech závislý,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který je předsedou Komise Rady Asociace krajů ČR pro cestovní ruch. Ta dnes požadavek směřovaný vládě na svém jednání podpořila i s ohledem na to, že polští turisté a pracovníci dojíždí do všech krajů České republiky.

V Královéhradeckém kraji jsou v současné době otevřeny dva hraniční přechody s Polskem: Královec – Lubawka a Náchod – Kudowa Slone. Už v minulém týdnu hejtman s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem projednal rozvolnění opatření i na dalších česko-polských hraničních přechodech.

Epidemiologická situace v příhraničních regionech se dostatečně sblížila a jsou široce a odpovědně uplatňována pravidla omezení fyzického kontaktu. Česko-polské příhraničí patří mezi oblasti se srovnatelně nízkou vykazovanou cirkulací viru. Neexistuje relevantní důvod pro další existenci uplatňovaných omezení,“ stojí ve společné výzvě k otevření hranic.

Výzvu podepsal hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski.

Polsko za celou dobu pandemie zaznamenalo téměř 20 tisíc případů nákazy, přičemž 8,5 tisíce nakažených se už vyléčilo. Českou republiku v minulém roce navštívilo na 209 tisíc Poláků. Průměrně tu turisté stráví čtyři dny.

zdroj: KHK