Koronavirová krize už kraj stála 300 milionů korun na daňových příjmech

Koronavirová krize už kraj stála 300 milionů korun na daňových příjmech

3868
Sdílejte

Královéhradecký kraj očekává, že do konce roku přijde o téměř půl miliardy korun z daňových příjmů. Za poslední tři měsíce zaznamenal výpadek už ve výši 300 milionů korun. Začal proto připravovat plán úsporných opatření. Ta budou znamenat posun termínů budoucích investic, ale i snížení nákladů těch započatých. Přes 60 milionů korun letos ušetří také na provozních nákladech.

„Pokles daňových příjmů znamená pro krajský rozpočet závažný výpadek, který nás nutí přehodnocovat některé budoucí investiční akce. Zatímco ještě začátkem roku byl hospodářský výsledek kraje v černých číslech, koncem května evidujeme ztráty 300 milionů korun. Z důvodu úspory proto hodláme termínově posunout budoucí investice, snižovat náklady budeme ale i u započatých akcí a v provozních výdajích kraje,“ informoval radní pro ekonomiku Rudolf Cogan.

Jednou z odložených akcí bude například výstavba jídelny v takzvaném novém Hlucháku na Pospíšilově třídě v Hradci Králové, na kterou kraj počítal s investicí 75 milionů korun. Škrtům se nevyhnou ani stávající akce. Například rekonstrukce domova důchodců v bývalé nemocnici v Opočně si vyžádá krácení 15 milionů z celkových 45 milionů korun pro letošní rok. Stejně tak je to i v případě výstavby nového depozitáře v Robousech, kde kraj odebere 10 milionů z 30milionového rozpočtu na stavební práce.

Královéhradecký kraj letos také plánuje ušetřit přes 60 milionů na provozních nákladech. Z toho 5 milionů ušetří samotný krajský úřad. Kraj také zrušil nákup čtyř nových služebních vozů pro krajské zastupitele za celkem 1,8 milionu korun.

„Sečteno, podtrženo máme připravené úsporné kroky, které nám letos ušetří 224 milionů korun. Předpokládáme, že do konce roku budeme muset najít dalších 125 milionů korun. To, že kraj hodlá šetřit, ale neznamená, že omezíme aktuální investice. Ty investiční akce, které snesou odkladu, posuneme na další roky a z rezervních peněz u těch probíhajících odebereme jen tolik, kolik bude nezbytně nutné,“ upřesňuje radní Cogan.

Vedle úsporných opatření kraj v některých případech naopak rozpočet zvyšuje. Příkladem je náchodská stavební průmyslová škola Jana Letzla, kam kraj přidal na rekonstrukci dalších 20 milionů korun. Počítá se také s navýšením rozpočtu na letošní opravy krajských silnic.

zdroj: KHK