Jičín město pohádky v plném proudu až do neděle 13. září

Jičín město pohádky v plném proudu až do neděle 13. září

3951
Sdílejte

Jubilejní 25. ročník festivalu Jičín město pohádky začne tradičním průvodem pohádkových bytostí, a to ve středu 9. září v 16 hodin. Nebude chybět tradiční ceremoniál předání klíčů od města dětem a tím i symbolické vlády nad městem. Následné skotačení s Honzou Onderem a několik podvečerních pohádek festival odstartují.

 

„Podtitul Ať žijí pohádky! chce svým zaměřením připomenout smysl a vnitřní hodnotu pohádek i svět fantazie, který dětem otevírají, podpořit, aby se pohádky nevytrácely ze života našich rodin, propagovat živé vyprávění, předčítání i vlastní četbu dětí. Festival bude zároveň poctou pohádkářům – autorům, ilustrátorům, ale i umělcům z řad herců. S některými z nich se návštěvníci setkají při besedách, předčítání, či autogramiádách,“ přibližuje program dlouholetá organizátorka festivalu Věra Rychterová.

S podtitulem pak bude korespondovat i program. Návštěvníky čekají tvůrčí dílny, plnění úkolů hry Jak najít cestu do pohádky. „Pohádková zastavení zavedou děti například k perníkové chaloupce na Rynečku, kde na nebojácné Mařenky a Jeníčky čeká ježibaba s perníky, pak pokračují ke strašidelnému mlýnu s vodníkem, dál míří na dračí arkádové nádvoří k Bajajovi, kde si malí princové vyrobí meče, erby, brnění a princezny se ozdobí korunkami a čelenkami, protože se chystá hradní bál princezen a rytířů,“ pokračuje Rychterová.

Nebude chybět ani Večerníček. Děti si například vyzkouší jeho autíčko či houpacího koníka. Populární postavička v Jičíně oslaví své narozeniny, a to nejen projekcí večerníčků na nádvoří zámku okolo dvacáté hodiny, ale také vyprávěním a čtením některých již legendárních příběhů na farské zahradě – Jiřinou Bohdalovou, Josefem Dvořákem a Jiřím Lábusem.

Samozřejmě jsou připravena divadla, pohybové aktivity, vystoupení škol, odborné kolokvium, přednášky, opět zde bude kavárna Potmě s obsluhou nevidomými, Pohádková pošta, podvečerní světelná pouť lipovým stromořadím do Valdštejnské lodžie, autorská čtení, vyprávění a výstavy.

Do Jičína také zavítají Jiří Žáček, Divadlo Járy Cimrmana, Hradišťan s Jiřím Pavlicou, šansoniérka Renata Drössler, režisér Václav Vorlíček, dcera spisovatele Václava Čtvrtka Markéta Tengbom, Ludmila Pilařová, kapela New Element a před ohňostrojem potěší skupina Olympic. (ip)

Prohlédnout si stránky festivalu www.pohadka.cz

jicin-mesto-pohadky-2015-1 jicin-mesto-pohadky-2015-2 jicin-mesto-pohadky-2015-3 jicin-mesto-pohadky-2015-4 jicin-mesto-pohadky-2015-5 jicin-mesto-pohadky-2015-6 jicin-mesto-pohadky-2015-7 jicin-mesto-pohadky-2015-8 jicin-mesto-pohadky-2015-9 jicin-mesto-pohadky-2015-10 jicin-mesto-pohadky-2015-11 jicin-mesto-pohadky-2015-12 jicin-mesto-pohadky-2015-13