Hrad Pecka

Hrad Pecka

Hrad Pecka leží nedaleko města Nová Paka, poblíž města Hořice v Podkrkonoší. Je jediným interiérově zpřístupněným objektem v celém regionu středního Podkrkonoší a Krkonoš.  Láká nejen krásnou okolní krajinou s jedinečnými výhledy na hřebeny Krkonoš, ale dvěma prohlídkovými okruhy zaměřenými na vlastní, autentickou historii hradu a městečka Pecka.

Hrad Pecka

Původně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století byl později přestavěn na renesanční zámek. V roce 1830 však vyhořel a zchátral. Po celé 20. století zde probíhaly opravy, díky nimž je nyní – ve dvou prohlídkových trasách – zpřístupněn celý západní palác a rozsáhlé sklepení.
Nejznámějším majitelem Pecky byl cestovatel, spisovatel a hudební skladatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Pecku ale vlastnily i jiné významné osobnosti, například páni z Rožmitálu (švagři Jiřího z Poděbrad), nejvyšší písař království českého Mikuláš Hořický z Hořic (zač. 16. stol.), po Harantově smrti pak krátce i Albrecht z Valdštejna.
V současné době hrad nabízí dvě prohlídkové trasy, je dějištěm řady kulturních i společenských akcí.

Jedním z nejzáhadnějších míst hradu je dnes 56 metrů hluboká hradní studna. Z neznámých důvodů byla už ve středověku zasypána a zazděna. Místní nadšenci ji náhodně objevili až v roce 1947. Objeveny nebyly žádné stopy po vodě. Otvor je šikmý, což znemožňuje nabírání vody do věder. I v hloubce 56 metrů je navíc zcela čerstvý vzduch bez jedovatých plynů a dokonce průvan. Tyto zvláštnosti nakonec přivedly peckovské ,,studnaře“ k myšlence, že tzv. studna mohla být spíše rafinovaným vchodem do tajných chodeb. Od roku 2005 je studna nasvícená.

Zdroj a více info na www.hradpecka.cz

Nevíte, kudy se dostane na hrad Pecka? Podívejte se do naší mapy.

Výhled z hradu Peckahrad-pecka-vychodni-cechy-vychodocech-8Výhled z hradu Peckahrad-pecka-vychodni-cechy-vychodocech-6hrad-pecka-vychodni-cechy-vychodocech-5hrad-pecka-vychodni-cechy-vychodocech-3hrad-pecka-vychodni-cechy-vychodocech-1