Festivalové zahrady Litomyšl až do 6.7.2017

Festivalové zahrady Litomyšl až do 6.7.2017

2481
Sdílejte

Doprovodný program Smetanovy Litomyšle nás čeká po všechny tři festivalové víkendy i sváteční dny v závěru festivalu. Zatímco zámecké nádvoří bude žít největším open air festivalem klasické hudby v České republice, Klášterní zahrady se otevřou dobré hudbě bez omezení žánrů. Představí se klasika, jazz, folk i populární hudba, mnozí umělci však dokáží, že toto dělení neplatí a žánry je možno libovolně propojovat a mísit. V zahradách však nebude znít jenom hudba. Pro nejmenší jsou připraveny dopolední pohádky a herní programy, pro dospělé debaty se zajímavými osobnostmi, veřejné čtení a projekce. K tomu jsou nachystána lehátka, sedací vaky i zásoba piknikových košů po okraj naplněných lahůdkami. Trávníky Klášterních zahrad totiž k posezení s přáteli či rodinou opravdu vybízejí.

Smetanový víkend s Českou spořitelnou 30. června – 2. července 2017

Tak jaké bude vysvědčení? Ale vždyť je to vlastně jedno. Festivalové zahrady v Litomyšli budou mít pro vás všechny školou povinné v pátek 30. června dárek za vysvědčení v podobě promítání pohádky Anděl Páně 2. A to bude jen maličkost v porovnání s celým programem Smetanového víkendu s Českou spořitelnou v Klášterních zahradách v Litomyšli, který se uskuteční od 30. června do 2. července.
V rámci Smetanového víkendu si přijdou na své především děti a náctiletí. Nebudou chybět pohádky, zábavné hry a soutěže, zmrzlina zdarma nebo programy Školy na zámku: Smetanou během pár minut, Proč bychom se netěšili i v 21. století či Udělej si vlastní sgrafito nebo Prameny poznání. Pokud si rádi hrajete, můžete se zapojit do programu ve stanu České spořitelny. Ten je určený pro děti ve věku 3 až 12 let a jejich rodiče, ale jste-li hraví, s chutí do toho. Rozhodující je chuť a nadšení. Pomůžete nešťastnému dirigentovi posbírat ztracené noty, aby večer mohl vést orchestr. „Nechybí výtvarné dílny, kvízy, pohybové a ‚prolézací‘ aktivity. Program účastníkům zároveň přibližuje hudební nástroje, které mohou na Smetanově Litomyšli slyšet,“ vysvětluje za organizační tým Karel Telecký. Jak dirigovat orchestr si můžete navíc zkusit na vlastní kůži. A to díky speciálnímu přístroji, který bude veřejnosti k dispozici. Trhákem pak jistě bude koncert kapely Slza spojený s autogramiádou Petra Lexy a Lukáše Bundila. Kluci nevynechají známé hity a možná zazní i jejich novinka Ani vody proud. Co je na tom nejlepší, na Slzu nemusíte shánět lupeny! Vstup je zdarma a tak nezbývá, než si to užít.

Slzou to ale nekončí. Naopak. Kdo v sobotu zavítá do Festivalových zahrad, dočká se také debaty na pytlích, filmového studentského shaku a koncertu kapely WraaDab Band ze Smetanky Zdeňka Treblíka. Celým dnem navíc nebude provázet nikdo jiný než Jan Smetana, známý sportovní moderátor. A protože v sobotu je na programu festivalu Smetanova Litomyšl Prodaná nevěsta, uzavře Smetanovou sobotu v Klášterních zahradách projekce staršího zpracování naší oblíbené „Prodanky“.
V podobném duchu se ponese i neděle. Chystá se na vás koncert Kašpárka v rohlíku, lanové aktivity domu dětí a mládeže, výtvarná dílna a řada dalších aktivit. K tomu všemu se bude celý víkend soutěžit o zajímavé ceny. A pozor! Jednu z výher bude předávat Petr Lexa z kapely Slza.

Budete-li znaveni řádkou aktivit, nejdete příjemné spočinutí na lehátcích, vacích či dekách a třeba si k tomu užijete piknik. Festivalové zahrady jsou prostě značka ideál.

Velké finále 4. – 6. 7.

Smetanova Litomyšl končí každoročně ve velkém stylu, ani letos tomu nebude jinak! Začneme v úterý na LEDce baletním představením Mezi horami. Středeční program pod taktovkou SAINT-GOBAIN, nabídne lekce zážitkového bubnování, koncerty či jedno z nejlepších představení nového cirkusu. Program pak vyvrcholí koncertem kapely Perutě v čele s talentovaným muzikantem a hercem Milanem Peroutkou. Poslední festivalový den zakončí Dopoledne  s  Českým  rozhlasem  a  Odpoledne  se SAINT-GOBAIN ADFORS CZ, kde vystoupí Jiří Pavlica a Hradišťan, Vlasta Redl s kapelou Vandrovali hudci. 59. ročník Smetanovy Litomyšle završí přímý přenos Velkého finále z druhého nádvoří státního zámku.Program a časy uvedení pořadů se mohou měnit podle počasí, sledujte proto předpověď a tyto stránky!

Úterý 4. 7.

20:00Projekce na LEDce: Mezi horami (festivalový archiv, Petr Horák 2003)

 • Balet Národního divadla tanečně ztvárnil písně z úspěšného alba skupiny Čechomor a pořad běžně uváděl na reprodukovanou hudbu. Při představení v Litomyšli však hrála tato kapela naživo!

Středa 5. 7.

Den pod taktovkou SAINT-GOBAIN

Po celý den: soutěže, hry, zábavný program pro děti ve stanu Saint-Gobain, pikniky v trávě

Probíhající soutěže: Galerie smetánky, Hudební kvíz

10:00

Pohádka pro 3+1 prasátko

 • Neobvyklá pohádka divadla Koráb o prasátkách a jednom vlkovi
11:00

Piknik se smyčcovým souborem Quiche

 • Soubor s „potravinovým“ názvem zpříjemní polední piknik v trávě
 • více o pikniku
14:00

Drum circle: skupinové bubnování na trávníku Festivalových zahrad

 • Zažijte bubnování jako hráč padesátičlenného bubenického tělesa
15:00

Pianobar

 • Koncert pardubického skladatele šansonů Patrika Ulricha
16:00

Drum circle: skupinové bubnování na trávníku Festivalových zahrad

 • Druhá lekce skupinového bubnování
17:00

Bratři v tricku: Plovárna

 • Pohybová humoreska s cirkusovými disciplínami – žonglováním, provazochodectvím a párovou akrobacií
19:00

Perutě

 • Milan Peroutka s kapelou
20:30Vyhlášení Hudebního kvízu a Galerie smetánky
21:00

Projekce na LEDce: Koncert plný překvapení (festivalový archiv, Česká televize 2005)

 • Ke svému třicetiletí u festivalu pozval dramaturg Vojtěch Stříteský své přátele – slavné hudebníky a sestavil pořad plný hvězd a hvězdných čísel. Nejen diváci, ale ani pořadatelé netušili, kdo všechno se na jevišti objeví.

Čtvrtek 6. 7.

Po celý den pikniky v trávě

Probíhající soutěže: Galerie smetánky, Hudební kvíz

Dopoledne s Českým rozhlasem 

10:00

Nevěsta prodaná, co ji složil Smetana

 • Hudební pohádka divadelního souboru Jedeme k vám
12:00Umění slyšet – Sisa Fehérová

 • Live koncert mimořádné osobnosti slovenské hudební scény, koncert bude také přenášen Českým rozhlasem Vltava
13:15

Jana Věnečková

 • Litomyšlí milovaná houslistka s novým projektem elektronické hudby

Odpoledne se SAINT-GOBAIN ADFORS CZ

Po celé odpoledne: Fotonaut – vesmírný fotokoutek

16:30

Jiří Pavlica s Hradišťanem a Vlasta Redl s kapelou Vandrovali hudci

 • Společný koncert dvou legend folkloru a folku
18:30Vyhlášení Hudebního kvízu a Galerie smetánky
19:30

Velké finále – Va, Pensiero…

 • Přímý přenos závěrečného koncertu 59. ročníku Smetanovy Litomyšle. Nejslavnější sborové scény a ansámbly z oper Nabucco, Aida, Othello, Macbeth, Sedlák kavalír, Síla osudu, Madam Butterfly, Faust a dalších přednesou sólisté a hosté Janáčkovy opery Národního divadla Brno, sbor ND Brno a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity Brno, hrát bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu, řízený Ondrejem Lenárdem.

Více na www.digitalnismetanka.cz

smetanova-litomysl-2017