Dynamo nestačilo na Mountfield – reportáž

Dynamo nestačilo na Mountfield – reportáž

1870
Sdílejte

Nedělní 4.kolo Tipsport extraligy postavilo proti sobě mimo jiné i dva odvěké rivaly, pardubické Dynamo a hradecký Mountfield. Jednalo se o 25. východočeské derby od roku 2013, tedy od chvíle, kdy se Hradec vrátil mezi českou hokejovou elitu. Pardubice před letošní sezónou přivedly pár zvučných posil, jako např. Roberta Kousala, Jana Kováře či Martina Látala, ovšem i přesto se jim začátek příliš nedaří. Na kontě mají jedinou výhru z Litvínova a se skóre 5:10 jim patří 12. místo. Hradec je na tom lépe, vyhrál dvakrát, má 6 bodů a náleží mu 7. místo v tabulce TELH. Jak se ale říká, derby nemá favorita… 

Do utkání vstoupily oba kluby opatrně, předváděly opatrný hokej a boj o střední pásmo. Hru doprovázela také řada nepřesností, na hráčích byla znát nervozita a menší strach. Změnu přinesla až první přesilovka Pardubic, těsně před polovinu třetiny. Radoslav Tybor měl na holi první gól, ale jeho rána z mezikruží minula branku a skončila na zadním mantinelu. Pár minut na to dostal početní výhodu k dispozici i Hradec, ovšem domácího Kacetla v brance nijak neohrozil. Do úniku se dostal domácí Mandát, jeho střela byla taktéž nepřesná. Následně se už skóre pohnulo, když si Mislav Rosandič vyměnil puk s Matějem Chalupou a první jmenovaný prostřelil Kacetla – 0:1 pro Mountfield. Hosté se rázem dostali do menšího tlaku, ale žádnou vážnější akci nevytvořili.
Druhou třetinu odstartovala série dvou domácích vyloučení, při kterém Hradec sice držel puk na svých holích, ale svatyni Dynama téměř neohrozil. I při hře 5 na 5 byla vidět jasná převaha Lvů, ovšem bez šancí, s nahozeními a čitelnými střelami si Kacetl poradil bez problému. V polovině zápasu se početní výhody dočkaly opět Pardubice. Zafungovalo pravidlo „Nedáš, dostaneš.“ Nahození Filipa Hovorky totiž propadlo chumlem bránících hráčů i mezerou mezi betony hradeckého Mazance a skončilo v síti – 1:1. Mountfield tahal i nadále za silnější konec a snažil se víc střílet, a puk se po střele Filipa Pavlíka s přispěním domácího obránce dostal za bezmocného Kacetla podruhé – 1:2.

Poslední dějství nepřineslo nic nového. Hradec i nadále tlačil, měl řadu šancí. Nedomlelova rána jen těsně minula branku, kombinace mezi Smoleňákem a Červeným ztroskotala na Kacetlovi. Dynamo už působilo ospale a vyčerpaně, když ho Mountfield zavřel dokonce ve vlastní přesilovce. Adam Kubík neměl daleko ke třetímu gólu hostů, ale v poslední chvíli mu puk sjel. Překvapivě ale Pardubice našly poslední síly a ze zbytku utkání udělaly drama, zejména při samostatném nájezdu Mandáta, kterého ovšem vychytal Mazanec. Dále to zkoušel i Radoslav Tybor, kterému sebrala vyrovnávací gól lapačka brankáře hostí. Dynamo šlo na závěr do rizika bez gólmana, ale ani to nevyšlo. Smoleňák poslal uklidňující trefu do odkryté klece a bylo hotovo. Tento zásah už nebyl uznán, protože kotouč překonal brankovou čáru až po vypršení času.
Hradec Králové tedy v první letošní bitvě o východní Čechy porazil Pardubice a mohl slavit. Minimálně do dalšího derby totiž vládne, celkově vyhrál už 17. derby z odehraných 25. Další bitva mezi těmito krajskými městy se odehraje v neděli 3.11. pod Bílou věží. Hradec se díky zisku 3 bodů posunul na 5. místo, v pátek 27.9. ho na domácím ledě čeká další těžký soupeř, HC Sparta Praha. Toto utkání začne klasicky v 18:00. Pardubicím zůstalo 12. místo, v dalším kole v pátek se představí na ledě Olomouce.
-alex-