Dvůr Králové nad Labem si připomíná 750 let od první písemné zmínky...

Dvůr Králové nad Labem si připomíná 750 let od první písemné zmínky o městě

1896
Sdílejte

V letošním roce si město Dvůr Králové nad Labem připomíná 750 let od první písemné zmínky o městě a zároveň 620 let od ustavení věnným městem. Při té příležitosti je na třetí zářijový víkend připravena řada kulturních akcí. Více podrobností o programu uvnitř článku.

PÁTEK 18. ZÁŘÍ

Vše odstartuje od 17:00 hod. v přednáškovém sále Špýcharu městského muzea vernisáž výstavy Příběh jednoho města, na které bude pokřtěna kniha „Pokus o Stručné dějiny Dvora Králové“ od C. J. Bienenberga, kterou v českém překladu prof. JUDr. Ignáce Antonína Hrdiny, DrSc., vydala městská knihovna Slavoj. Svou účast na vernisáži, prosím, předem potvrďte na e-mailu: info@muzeumdk.cz nebo na tel.: 499 623 800. Vzhledem k současné epidemiologické situaci bude kapacita sálu omezena. Samotná výstava potrvá do 22. listopadu.

Ve stejný čas jako vernisáž, tedy od 17:00 hod., bude na náměstí T. G. Masaryka připraveno promítání filmu Hodinářův učeň, na které ve 20:00 hod. naváže film Po čem muži touží. Vstup na tato představení je zdarma.

SOBOTA 19. ZÁŘÍ

Na náměstí T. G. Masaryka se od 14:00 hod. uskuteční městské slavnosti „Den královny Žofie“. Program bude mít svou historickou část, v níž nebude chybět příjezd královny Žofie s doprovodem, šermířské vystoupení v podání členů skupiny Legenda Aurea, akrobacie na šálách nebo hudební vystoupení skupiny Arcus a Flauti Dolci ze ZUŠ R. A. Dvorského.

Návštěvníci budou moci také zhlédnout dokument o městě s názvem V běhu dějin a videomapping Královédvorská odysea speciálně připravený pro tuto příležitost. V hudební části programu vystoupí BigBand Dvorský, Laura a její tygři a o závěr večera se postará zpěvák Marek Ztracený.

Sobotní slavnost obohatí také historický jarmark s ukázkami řemesel a prodejem stylového zboží, od 15:00 do 17:00 hod. se na pěti stanovištích v centru města budou konat historická zastavení s královédvorskými ochotníky a těšit se můžete na hry a soutěže pro děti, které připravili pracovníci Domu dětí a mládeže Jednička.

Během slavnosti si budou moci návštěvníci přímo na místě zakoupit novou pamětní minci, kterou město u příležitosti výročí vydává ve spolupráci s historickou mincovnou v Jablonci nad Nisou. Minci je možné si předem také objednat na mincovna@volny.cz, a to v různém provedení. Zájemci se podrobnosti dozvědí na stránkách www.historickamincovna.cz. Součástí programu bude i křest nové knihy Dvůr Králové nad Labem ve fotografi i a závěrečné losování výherců turistické hry Toulky nejen Královédvorskem.

„Snažili jsme se program poskládat tak, aby si v něm každý něco našel. Novinkou je místo tradičního ohňostroje moderní videomapping, tak doufáme, že se bude návštěvníkům akce líbit,“ říká místostarostka města Alexandra Jiřičková a dodává: „Vzhledem k aktuálně příznivé epidemiologické situaci v regionu předpokládáme, že se akce bude konat tak, jak jsme ji připravili.“