Do rychnovského babyboxu dnes večer někdo odložil chlapečka – Vojtěcha

Do rychnovského babyboxu dnes večer někdo odložil chlapečka – Vojtěcha

4118
Sdílejte

Do babyboxu v Rychnově nad Kněžnou dnes, v pátek 24.2. večer, někdo odložil chlapečka. Šlo o první případ, kdy zdejší babybox posloužil svému účelu. Ludvík Hess, který je zakladetelem babyboxů u nás, to uvedl v tiskové zprávě. Chlapeček je letos třetím miminkem odloženým od začátku roku a celkově 149 zachráněným miminkem. Schránka v rychnovské nemocnici funguje od května 2016, a je tak nejmladším babyboxem v České republice.

Schránky, kterých je po celém Česku už 70, mají také své kritiky. Ti tvrdí že, babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Podle Hesse byl chlapeček do schránky vložen v 18:55. Na sobě měl modrý obleček, který mu byl trochu větší. „Půl hodiny mi trvalo, než jsem získal první informace – od primáře dětského oddělení Nemocnice Rychnov nad Kněžnou. Neřekl mi nic a seknul mi s telefonem. Nikoho nejmenuju, ale mohl by se jmenovat Jan Ondruš. Jedné sestřičce v telefonickém rozhovoru uklouzlo, že děťátko je kluk. Ať žije Vojtěch! Tak jsem jej pracovně pojmenoval po pražském mecenáši Vojtěchu Novákovi, majiteli Květiny Novák, a. s.. Ať žijí Vojtěši oba!“ uvedl dále Hess

babybox

První děťátko v Rychnově nad Kněžnou, třetí letošní a 149. celkově potvrzuje moji teorii, že děti se odkládají po dvojicích někdy až po trojicích, tedy v krátké době po sobě,“ uvedl Hess. Narážel při tom na skutečnost, že poslední případ dítěte odloženého do babyboxu řešili v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří tento týden v úterý.