Bílý perník v Perníkové chaloupce na Kunětické hoře – sobota 26. března...

Bílý perník v Perníkové chaloupce na Kunětické hoře – sobota 26. března od 10:30

2325
Sdílejte

Muzeum perníku zve v sobotu 26. března od 10:30 do 16:30 nejširší veřejnost na tradiční Velikonoce v Perníkové chaloupce pod hradem Kunětická hora u Pardubic.

O víkendu si návštěvníci budou zakoupit BÍLÝ PERNÍK®, jenž je světovým unikátem a který se poprvé prodával o Bílé sobotě 2009 v Perníkové chaloupce. Jedná se o kombinaci dvou tradičních perníkářských postupů. Základní tvar perníku se vyrobí z dřevěné formy a potom se perník ještě navíc zdobí bílou cukrovou polevou. Na Bílý perník je zapotřebí speciálních dřevěných forem, kde je ponechán prostor na závěrečné zdobení. Formy na Bílý perník vyřezává Aleš Vostřez, ten také základní tvary Bílého perníku peče, a cukrovou polevou je potom zdobí perníkářka Dana Holmanová. Pod jejíma šikovnýma rukama dostává Bílý perník svoji krásnou podobu. V roce 2011 Bílý perník slavil velké úspěchy ve slovinské Radovljici při prvním summitu evropských muzeí perníku, neboť ve 21. století kombinuje tradiční metodu vytlačování do forem, rozšířenou po celé Evropě do konce 19. století, se zdobením cukrovou polevou, jež je produktem 20.století a v němž lze již sledovat národní specifika.

Bílé perníky nebudou samozřejmě jedinou atrakcí. Návštěvníci uvidí v sobotu i v neděli, jak se zdobí velikonoční kraslice a jak se pletou pomlázky z vrbových proutků. Přijedou řemeslníci, kteří budou předvádět a prodávat své umění. Realitní kancelář perníkových nemovitostí ® nabídne atraktivní chaloupky z pardubického perníku včetně čísla popisného a výpisu z Katastru perníkových nemovitostí ®. Je to ideální dárek třeba pro novomanžele („ať mají kde bydlet“). Opravdovým a prozíravým „investorům“ doporučujeme nakoupit Pardubické zlato a Zlato z Pardubic od Krále perníku.

O žaludky návštěvníků se postarají U všech čertů – útulna a občerstvovna. Místní gastronomickou specialitou, kterou osobně připravuje Červená Karkulka, jsou Pečení holubi!

Třináctá sezóna Muzea perníku „Na rozcestí…“ rozhodne, zda občané obce a široká veřejnost přesvědčí zastupitele obce Ráby ke schválení politického rozhodnutí o nápravě nedávné změny územního plánu lokality, aby mohl projekt Perníkové chaloupky pokračovat. Petici na jeho záchranu během prvních 14 dnů podepsalo již více než 400 občanů. Připojíte se k nim?

Na Velikonoční pondělí bude Perníková chaloupka otevřena od 9.00, poslední cesta pro perníčky začne v 16.30 hodin. Přijďte, těšíme se na Vás!

velikonoce-s-bilym-pernikem-muzem-permiku-pernikova-chaloupka