Ani Pardubickému kraji nejspíše vítězné ANO vládnout nebude

Ani Pardubickému kraji nejspíše vítězné ANO vládnout nebude

1584
Sdílejte

Narozdíl od Královéhradeckého kraje, v tom Pardubickém hnutí ANO zvítězilo jen s velmi malým náskokem – pouze 1% náskokem, a jedním křeslem navíc oproti druhé ČSSD. Šance, že získá křeslo hejtmana, se nyní jeví jako velmi malá. Přestože oficiální jednání začnou až v pondělí, už teď se jako nejpravděpodobnější varianta, uvažuje o tom, že ANO v kraji skončí v opozici.

Rozhodnud o hejtmanovi také preferenční hlasy?

Voliči sice jako vítěze určili právě ANO, ale pokud se podíváme na celkový počet preferenčních hlasů, je vítězem někdo zcela jiný. Zatím ještě současný hejtman a lídr krajské kandidátky ČSSD JUDr. Martin Netolický. Svoji pozici posílil suverénně nejvyšším počtem preferenčních hlasů 5678 hlasů. Lídr ANO Ing. Jan Řehounek získal pouhých 2077 hlasů.

Kdo vládne kraji nyní a kdo bude další 4 roky?

Dosavadní spojenci ve vedení kraje – ČSSD (18 %) a Koalice pro Pardubický kraj (15,7 %) – skončili těsně za vítězným ANO (19 %). Už před volbami ale dávali najevo, že chtějí ve vedení kraje dále pokračovat. K většině hlasů v zastupitelstvu jim stačí získat podporu čtvrté ODS (9 %). Jako nemožná není ani podpora ze strany Starostů a nezávislích (5,6 %).

Je tedy zatím velice pravděpodobné, že Netolický a Línek si udrží své současné funkce. Hejtmanem Pardubického kraje by mohl zůstat Martin Netolický z ČSSD jako náměstek Roman Línek z Koalice pro Pardubický kraj.

ANO navrhlo velkou koalici, stejně ale neuspělo

Lídr hnutí ANO a náměstek pardubického primátora Jan Řehounek jednal s lídry ČSSD a Koalice pro Pardubický kraj ještě během soboty a přišel s návhrem vytvoření takzvané velké koalice. Dokonce se vzdal i hejtmanského postu, ani tak ale nepochodil. Jak to pak vypadá je to hra všichni proti ANO.

Na výsledky voleb v Pardubické kraji se můžete podívat zde.
O situaci v Královéhradeckém kraji, se můžete dočíst zde.